Mysleli sme si, že iba my moderný ľudia dokážeme pokrokovo rozmýšľať a že iba my sme mohli zostrojiť tak neuveriteľnú a revolučnú vec akou je práve počítač. Mýlili sme sa… Dnes v dobe modernej je vyspelá technika banalitou alebo teda bežnou dennou rutinou. Moderný pokrok ale nepatrí iba do nášho storočia či tých pár predchádzajúcich. Dlho sme verili, že ľudia žijúci pred naším letopočtom neboli až taký inteligentný a vzdelaný aby dokázali vytvoriť také objavy ako vynálezci posledných rokov. Bola to ale chyba. Počítačové dejiny a história sa začala písať pred zhruba 5000 rokmi – neuveriteľné však? Úplný počiatok počítačov je známy pod názvom Abakus a používali ho starý Gréci a Rimania.
Ten hlavný rozbeh na pomyselnej dráhe technickej budúcnosti ale začal v roku 1939. Vznikla takzvaná nultá generácia počítačov. Ich základ bol postavený na súčiastke nazvanej elektromagnetické relé, ktoré čoskoro nahradila vákuová elektrónka. Až vyšší stupeň integrácie obvodov umožnil riadenie počítača mikroprocesorom. Sem radíme počítače dneška. O tom čo nám prinesie zajtrajšok sa vedú nesčetné dohady. Je to práve tá pomyselná verzia počítača s umelou inteligenciou a samostatným fungovaním? A aký dopad bude mať tento počítač na ľudstvo a jeho fungovanie? Pred 120 rokmi svet zachvátila senzácia. Nález Eliasa Stadiatosa vyvolal vo vedeckých kruhoch hotový ošiaľ.
Na palube vraku obchodnej lode, ktorú objavil sa totižto nachádzal model počítača spred 2000 rokov. Nejednalo sa však o hlinenú tabuľku. Svoj názor na inteligenciu antických Grékov teda musíme prehodnotiť. Je úžasné, na akom vysokom stupni inteligencie a zručnosti bol človek staroveku. Na vraku lode sa totiž nachádzal zložitý hodinový prístroj, ktorého mechanizmus dokázal vypočítať polohu hviezd a planét. Dokonca dokázal vypočítať zatmenie. Je tak trochu sklamaním, že autor tohto neskutočného stroja ostal neznámy. Tento prístroj je dodnes predmetom skúmania vedcov. Vďaka novým metódam snímania potvrdili, že objav Antikythéry bol prvým analógovým počítačom. Jeho pôvod ale zrejme ostane navždy tajomstvom.